Nepretržité vypadávanie vlasov je úplne normálna a prirodzená záležitosť. V priebehu jedného dňa stratíme asi 50 až 100 vlasov a po umytí až 300. A hoci sa počet 300 vlasov za jediný deň môže zdať strašidelný, netreba sa obávať. Na hlave máme približne 100 000 vlasov a ich vypadávanie je klasický cyklus. Aj vlasy starnú, slabnú a odumierajú - vypadávajú, aby ich nahradili nové vlasy. Štatistiky dokonca hovoria, že do 4 až 6 rokov sa nám vymenia všetky vlasy na hlave, t.j. staré, oslabené vlasy vypadnú a na ich miesto vyrastú nové. Sú však situácie a obdobia, keď máme pocit, že nám vypadávajú vlasy vo veľkom štýle, čo nás často môže značne vystrašiť. Poďme sa teda pozrieť na to, ako je to s vlasmi v skutočnosti, prečo vypadávajú a kedy je dôvod začať sa obávať a ako vlasom pomôcť.
Vlasy nám naozaj vypadávajú každý deň. Ale väčšinou si to nevšimneme alebo máme pocit, že je to len pár vlasov a nestaráme sa o to. Vypadávaniu vlasov začneme venovať pozornosť až vtedy, keď ich nájdeme vo väčšej miere na hrebeni alebo kefi, ráno na posteli, v umývadle alebo keď si prechádzame rukami po vlasoch a doslova nám zostanú v rukách.
Ale ani vyššia miera vypadávania vlasov nie je dôvodom na paniku. "Vlasy zvyčajne strácame vo väčšom množstve, najmä na jar a na konci zimy. Je to priamo spôsobené ročným obdobím, kedy sa dni postupne predlžujú, dostávame vyššiu úroveň slnečného žiarenia, na ktoré naše telo priamo reaguje. Tým sa znižuje produkcia melanínu, hormónu, ktorý sa významne podieľa na fungovaní vlasového folikulu, z ktorého vlasy rastú," vysvetľuje MUDr. Jiří Skalický s tým, že v takom prípade sa netreba obávať a do niekoľkých týždňov by sa malo všetko opäť zladiť a výraznejšie vypadávanie vlasov by sa malo zastaviť.
Vypadávanie vlasov bez ohľadu na ročné obdobie
Niekedy sa však stane, že nám vlasy začnú vypadávať výraznejšie, bez ohľadu na ročné obdobie, akoby z ničoho nič. "Príčin nadmerného vypadávania vlasov môže byť viacero. V prvom rade je to stres, ale môže to byť aj choroba, určitý druh liekov alebo hormonálne problémy, alebo zmeny, ktoré prichádzajú s tehotenstvom alebo v popôrodnom období," vysvetľuje MUDr. Skalický. Pri nadmernom vypadávaní vlasov však zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory, ako je extrémny stres vlasov v podobe pravidelného sušenia vlasov pri vysokých teplotách, drsného farbenia a odfarbovania vlasov, používania kulmy a žehličiek na vlasy bez použitia ochranného prípravku proti vysokým teplotám alebo častého umývania vlasov, predlžovania vlasov, zlej stravy alebo porúch príjmu potravy. To všetko hrá významnú úlohu nielen v kvalite našich vlasov, ale aj v ich vypadávaní.
Test vlasov alebo som v poriadku?
Ak vám vlasy dlho vypadávajú vo veľkej miere a nie ste si istí, či je ich vypadávanie stále normálne alebo nie, prvou a najjednoduchšou možnosťou je vykonať takzvaný test vlasov. Spočíva v tom, že prameň asi 30 vlasov pevnejšie vezmeme do ruky a potiahneme ho. Ak nám v rukách zostane 15 a viac vlasov, je to naozaj nadmerné vypadávanie vlasov a stojí za to sa s tým vyrovnať.
Koniec koncov, nadmerné vypadávanie vlasov sa dá rozpoznať voľným okom. Zvyčajne po prebudení nájdeme chumáče vlasov na vankúši, ako aj na hrebeni či kefi, alebo po umytí vlasov vytiahneme celé pramene. V takýchto situáciách sa rozhodne neoplatí problém podceňovať, ale začať ho riešiť.
Ale predtým, ako pôjdeme k špecialistovi, v prípade vlasov zvyčajne dermatológovi, nie je zlý nápad pomôcť si vhodnejšou starostlivosťou, ošetrením vlasov a výživou. A kde začať?
Zníženie fénovania a curlingu
Celkovo sa vlasom veľmi nedarí s domácim stylingom a úpravou vlasov pomocou extrémne vysokých teplôt. Ide najmä o pravidelné fénovanie vlasov alebo ich úpravu kulmou alebo žehličkou na vlasy. Ak máte dostatok času, ideálne je nechať vlasy po umytí voľne vyschnúť. Ak sa ponáhľate, je samozrejme potrebné použiť fén, ale vlasy by sme mali fénovať zo vzdialenosti aspoň 10 cm a viac, nikdy neklaďte fén priamo na vlasy a volte nižšie a stredné teploty. Fénovanie je zároveň vhodné len vtedy, ak potrebujeme rýchlo vysušiť vlasy. Vo všeobecnosti sa pravidelné fénovanie neodporúča, a to nielen kvôli nadmernému vypadávaniu vlasov, ale aj kvôli ich celkovému stresu a riziku rýchlejšej mastnoty.
V prípade úpravy vlasov žehličkami alebo kulmami, ktorých sa nechceme vzdať, je vždy potrebné vlasy pred touto kúrou ošetriť špeciálnymi sprejmi určenými na styling pri vysokých teplotách. Žehličky a kulmy zvyčajne zahrievame na teplotu 170 – 230 stupňov Celzia, ktoré vlasom naozaj neprospievajú. Nielenže môžu zvýšiť ich stratu, ale celkovo ich zničia, narušia ich štruktúru, pevnosť a pružnosť a spôsobia krehkosť. Preto, ak chceme vlasy žehliť a natáčať, nikdy by sme to nemali robiť bez ochranného spreja, ktorý musíme nechať na vlasoch zaschnúť, inými slovami, neupravovať mokré alebo vlhké vlasy týmto spôsobom.
Umývanie vlasov vo vlažnej vode
Vlasy by sme si mali umývať vždy len v príjemne vlažnej alebo teplej vode. Extrémne horúca voda im tiež neprospieva a môže podporiť ich vyššiu stratu a uvoľnenie z koreňov. To isté však platí pre studenú vodu, v ktorej sa nebudeme cítiť pohodlne, ale našim vlasom to neprospeje.
Je však potrebné zamerať sa aj na sušenie vlasov. Vlasy nikdy nesmieme príliš intenzívne trieť a drhnúť uterákom, ani ich skrútiť, ťahať a rôznymi spôsobmi premaľovať. Je tiež vhodné neumývať si vlasy každý deň, ale radšej raz za 3 dni. Aj nadmerné pranie môže mať nepriaznivý vplyv na ich stratu.
Česanie vlasov do pevných copov
Niektoré typy účesov však môžu spôsobiť aj vypadávanie vlasov. Ak sú ženy zvyknuté každý deň česať si vlasy do pevných copov, vyzerajú elegantne, ale vlasy sa im rozhodne nepoďakujú. Nie sú vo svojej prirodzenej polohe a tesné copy a iné podobné účesy vytvárajú len nadmerný tlak na vlasové korienky. Tie potom môžu vlasy postupne uvoľňovať a vzniká vypadávanie vlasov. Navyše, ak sa večer stretávame so stavmi, keď nás po rozpustení vlasov bolia vlasy, alebo presnejšie máme nepríjemné bolesti v pokožke hlavy, je to varovný signál, že je lepšie zvoliť iný typ účesu a vyhnúť sa ťahaniu vlasov.
Výživa vlasov a korienkov
Aby sme podporili stav našich vlasov, ale aj pokožky hlavy a vlasových korienkov, a tým zabránili ich vypadávaniu, je potrebné zvoliť správnu starostlivosť. Nie je to len vo výbere kvalitných, ideálne profesionálnych, šampónov na vlasy, kondicionérov a masiek, ale aj v tzv. výžive zvnútra pomocou vhodných doplnkov stravy.
"V rámci správnej starostlivosti o vlasy je vhodné doplniť klasické lokálne prípravky správnou vlasovou výživou. Vhodné sú špeciálne prírodné kapsuly s vhodným zložením, na báze biotínu, resp. vitamínu B7 a aminokyseliny L-mentionín, ktoré sa vnútorne starajú o stav vlasov a dodávajú im potrebné bielkoviny pre ich zdravie a udržanie normálneho stavu, ako napríklad Hair Booster od českej značky Epiderma. Výrazne eliminujú vypadávanie vlasov, pomáhajú regenerovať vlasové korienky a pokožku hlavy a tiež zabraňujú krehkosti a predčasnému šediveniu," vysvetľuje MUDr. Jiří Skalický.
Správna životospráva
Živiny, vitamíny a minerály sú pre vlasy potrebné, preto je vhodné ich dodávať z potravy. Mal by byť naozaj pestrý a obsahovať primerané množstvo ovocia a zeleniny bohaté na vitamíny, ale aj mäso. Vhodné je kuracie, morčacie a červené mäso, ktoré telu dodávajú správne bielkoviny. Nemali by však chýbať strukoviny a zdravé tuky obsiahnuté napríklad v morských plodoch a rybách, z ktorých telo získava ďalšie vitamíny alebo prospešné omega-3 mastné kyseliny.
Okrem vhodného zloženia stravy je však rovnako dôležité jedlo a jeho kvalita. Vypadávanie vlasov je problémom najmä pre ľudí, ktorí vyznávajú kult extrémnej štíhlosti a vynechávajú určité skupiny potravín. Ak zo stravy vylúčime všetky tuky, mäso, mliečne výrobky a sacharidy obsiahnuté napríklad v zemiakoch alebo ryži, naše telo sa dostane do nutričného deficitu a jedným z prvých signálov budú nekvalitné vlasy bez lesku, ktoré sa budú viac lámať, mastiť a vypadávať. Nehovoriac o tom, že ak človek nahlási poruchu príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia, vlasy a vypadávanie vlasov sú tiež jednou z daní.